Recenzja modelu ELNA 664 PRO (owerlok)

Owerlok ELNA 664 PRO, to nie tylko niezawodny owerlok, ale bardzo dobrze przemyślana pod względem funkcjonalności maszyna. Producent poza wykorzystaniem najwyższej jakości elementów, przy produkcji tego owerloka postawił na komfort pracy człowieka z maszyną. To najlepsza opcji w rozsądnej cenie! My jesteśmy pod wielkim wrażeniem możliwości tego modelu owerloka.

Recenzja owerlok Elna 664PRO

Na pierwszy rzut oka widać wysokiej jakości plastik z jakiego została wykonana jego obudowa. Przyglądając się bliżej zauważamy metalowe podzespoły oraz staranność spasowania każdego elementu. Wszystko to sprawia, że maszyna pracuje cicho, jest niezawodna i przyjazna w obsłudze.

FUNKCJE WYRÓŻNIAJĄCE OWERLOK ELNA 664 PRO spośród innych owerloków dostępnych na rynku
Programator ściegów:

Genialnym udogodnieniem dla każdego użytkownika tego owerloka jest programator ściegów. Docenią go przede wszystkich osoby początkujące, ale na pewno spodoba się również doświadczonym użytkownikom. Programator umożliwia wybór określonego ściegu spośród, aż 12 różnych programów ściegowych. My wybieramy interesujący nas ścieg, a on podpowiada nam optymalne ustawienia dla wybranego ściegu. Programator w olbrzymim stopniu wpływa na komfort pracy, gdyż nie trzeba pamiętać ustawień maszyny czy szukać ich w papierowej instrukcji, zawsze jest widoczny i w każdej chwili gotowy, aby z niego skorzystać.

Programator w ELNA 664 PRO to genialna ściąga i każdy z powodzeniem ustawi 14 parametrów maszyny i uzyskać idealny ścieg.

To idealny model owerloka dla osób, które mają obawy czy poradzą sobie z jego obsługą. Gwarantujemy, że tak

Ściegi w owerloku Elna 664PRO

Programator ściegów -legenda:

Na zdjęciu powyżej wybrane jest ustawienie dla programu ściegowego nr 1 (4 nitkowy ścieg do łączenia warstw materiałów razem).

1 - numer programu ściegowego (liczba porządkowa ściegu) - dostępnych 12 programów
2, 3, 4, 5 - wartość naprężenie nitki (kolejno: nitki lewej igły, nitki prawej igły, nitki górnego chwytacza, nitki dolnego chwytacza)
6 - wartość długość ściegu (SL)
7 - wartość ustawienia mechanizm różnicowy (DF)
8 - informacja, którą igłę należy użyć do wybranego ściegu (lewa, prawa, lewa i prawa)
9 - ustawienie dźwigni naprężenia nitki w zależności od wybranego ściegu (3/4 lub 2)
10 - informacja w jakiej pozycji należy ustawić naprężenie dolnego chwytacza (ST lub RH)
11 - informacja o konieczności założenia konwertera 2-nitkowego lub nie
12 - informuje o ustawieniu pozycji płytki ściegowej (efekt krawędzi rolującym lub prostej)
13 - informuje o pozycji noża (włączony / wyłączony)
14 - informuje o ustawieniu pozycji noża (szerokość cięcia)


Ściegi z owerlok Elna 664PRO


Dodatkowo ściegi dostępne w owerloku przedstawione są na dolnej pokrywie owerloka w postaci rysunków przedstawiających konkretne ściegi.


Łatwe nawlekanie

Model ten ma barwny system nawlekania maszyny, oznacza to, że na obudowie nadrukowany jest schemat jak prowadzić nitki, a poszczególne elementy maszyny są oznaczone tymi samymi kolorami. Postępując zgodnie z instrukcją z łatwością każdy nawlecze tą maszynę.

Barwny system nawlekania nici w owerloku Elna 664PRO

Wygodna nawlekanie owerloka Elna 664PRO

Dodatkowo Elna 664 PRO ma bardzo wygodne udogodnienie, a mianowicie odchylany uchwyt mocowania igieł. Oznacza to, że wymiana igły przebiega, tak wygodnie, jak to tylko możliwe. Funkcja ta, jest pomocna również przy nawlekaniu igieł.

Jednak to nie wszystko, producent jeszcze bardziej ułatwił zadanie nawlekania igły, dodając do zestawu maszyny nawlekacz, który całe najtrudniejsze zadanie, czyli przeciągnięcie nitki przez oczko zrobi sam z naszą małą pomocą.

Na podobnej zasadzie, jak odchylana igielnica działa dźwignia chwytacza ułatwiająca jego nawlekanie.

Pozostając w temacie nawlekania owerloka, warto wiedzieć, że w zestawie z maszyną znajdują się uchwyty na duże szpulki nici, blokady do mniejszych szpuleczek oraz siateczki na szpulki. Wszystko to po to, aby maszyna mogła tworzyć idealny ścieg, a użytkownik nie musiał ograniczać się do stosowania tylko jednego rodzaju szpulek nici.

Nici w owerloku Elna 664PRO

Dodatkowo owerlok ten, jako nieliczny wśród owerloków jest przygotowany do szycia nićmi ozdobnymi np.: metalicznymi, przędzą, włóczką itp. Akcesoria do szycia nićmi ozdobnymi, znajdują się w zestawie maszyny i w razie potrzeby możemy swobodnie skorzystać z takiej możliwości. Szycie nićmi ozdobnymi pozwoli uzyskać bardzo ciekawy efekt na krawędzi gotowych wyrobów lub sprawić, że wykończona w ten sposób odzież zyska ekskluzywny akcent. Dlatego warto pamiętać, że owerlok ELNA 664 PRO daje nam taką możliwość.

Nici w owerloku Elna 664PRO

DOSTĘPNE ŚCIEGI I MOŻLIWE DOSTOSOWYWANIE PARAMETRÓW MASZYNY

Owerlok ELNA 664 PRO może tworzyć ścieg przy pomocy 4 nitek, 3 nitek oraz 2 nitek. Dzięki pełnej możliwości zmiany parametrów szycia, takich jak:

  • regulacji długości ściegu
  • mechanizmu różnicowego
  • ilości wykorzystanych nici przy tworzeniu ściegów
  • łatwej zmiany sposobu wykańczania krawędzi materiału: prosta lub podwinięta (zrolowana)
  • docisku stopki
  • pozycji noża / szerokości cięcia 3 - 7 mm
Owerlok pozwala uzyskać całą gamę różnych ściegów:
  • ściegi 4 nitkowe - aż cztery różne opcje (do łączenia materiałów, dzianin i obrzucania ich)
  • ściegi 3 nitkowe - aż piąć różnych opcji (obrębiające- wąskie i szerokie, podwijające- wąskie i szerokie oraz szwy typu flatlock)
  • ściegi 2 nitkowe - 3 dostępne opcje (rolujące, obrzucające oraz szwy typu flatlock)

Za pomocą dostępnych ściegów, można połączyć mocnym ściegiem tkaniny, dzianiny i inne materiały, można obrzucić estetycznie krawędzie najbardziej wymagających materiałów, czy estetycznie wykończyć krawędzie gotowych wyrobów. Ściegi te, w zależności od parametrów maszyny mogą być bardzo elastyczne lub bardziej stabilne. Krawędzie mogą być obrębione normalnie lub być wdane czy rozciągnięte. Przy pomocy tej maszyny uzyskamy każdy efekt.


Ścieg 4 nitkowy w owerloku Elna 664 PRO
Ścieg 4 nitkowy w owerloku Elna 664PRO
Ścieg 3 nitkowy w owerloku Elna 664 PRO
Jak przyszyć ściągacz w owerloku Elna 664 PRO
Ścieg 2 nitkowy w owerloku Elna 664 PRO
Ścieg 2 nitkowy w owerloku Elna 664 pro
Ścieg 2 nitkowy dekoracyjny w owerloku Elna 664 pro
Ścieg 2 nitkowy do wykańczania delikatnych tkanin w owerloku 664 PRO
Regulacji długości ściegu

Regulacja długości ściegu oznaczona jest na obudowie maszyny oraz programatorze ściegów skrótem "SL" (z ang. stitch lenght). Ustawienie to wpływa na długość ściegu i można ją dostosować w zakresie od 0,5 do 4 mm.

Mechanizm różnicowy

Zwany jest również dyferencjałem, ten parametr oznaczony jest na obudowie skrótem "DF" (z ang. Differential Feed). Ustawienie to wpływa na sposób transportu materiału, a co za tym idzie pozwala wpływać na wdawanie lub rozciąganie szytego materiału. Dzięki tej funkcji, możemy bez problemu szyć dzianiny bez rozciągania się ich krawędzi czy ich nadmiernego wdawania się. Mechanizm ten w pełni kontroluje ilość podawanego materiału i za jego pomocą użytkownik w pełni panuje nad efektem końcowym przeszycia.

Regulacja długości i dyferencjału w owerloku Elna 664 pro

Płytka ściegowa

W tym owerloku, zmiana rodzaju uzyskanego efektu na krawędzi materiału (krawędź prosta czy zrolowana) uzyskiwana jest w zależności od pozycji "języczka". Zmiana jego pozycji wymaga tylko przesunięcia go do przodu lub do tyłu i wykonuje się ją za pomocą przełącznika (różowego elementu) znajdującego się pod pokrywą maszyny (nie wymaga zmiany płytki ściegowej jak w niektórych modelach owerloków).

Pozycja "S" odpowiadają za krawędź prostą, a " R" zrolowaną (podwiniętą).

Ścieg rolujący w owerloku Elna 664 pro

Docisk stopki

Regulacja docisku stopki jest konieczna podczas szycia, w zależności od właściwości szytego materiału oraz od efektu jaki chcemy uzyskać. Docisk reguluje się poprzez zmianę pozycji pokrętła w górnej części maszyny.

Regulacja docisku stopki w owerloku Elna 664 pro

Pozycja noża oraz szerokość cięcia

Nóż w owerlokach, może być włączony wówczas obcina krawędź materiału lub wyłączony. W tym konkretnie modelu jest możliwa dodatkowo regulacja pozycji noża, co będzie szczególnie istotne w przypadku obrzucania krawędzi bardzo delikatnych materiałów. Dzięki temu uzyskamy efekt perfekcyjnie obrzuconej krawędzi.

Nóż obcinający w owerloku Elna 664 pro - recenzja owerloka

Ustawienie naprężenia nitek

Dzięki dostosowaniu ich wartości można wpływać na rodzaj ściegu jak i również na dostosowanie ściegu do konkretnego materiału.

Pozycje nr 2, 3, 4, 5 na programatorze odpowiadają za naprężenie nitek od igły jak i od chwytaczy.

Regulacja naprężenia nici w owerloku Elna 664 pro - recenzja owerloka

Na naprężenie nitek możemy wpływać również poprzez ustawienie dźwigni w zależności od wybranego programu i ilości nitek potrzebnych do jego powstania (2 lub 3/4)- pozycja 9 zaznaczona na programatorze. Przy szyciu 2 nitkami pozycja dźwigni 2 ; przy szyciu 3 czy 4 nitkami pozycja na dźwigni 3/4.

Dodatkowo dźwignia naprężenia nitki chwytacz (pozycja RH czy ST) odpowiada naprężeniu w zależności od wybranego efektu ściegu (krawędź rolująca przy prosta)- pozycja 10 zaznaczona na programatorze.

Obie dźwignie przedstawione na zdjęciu poniżej)

Ustawienie owerloka Elna 664 pro - recenzja owerloka

DODATKOWE UDOGODNIENIA OWERLOKA 664 PRO
Linie szycia

Linie naniesione na boczną pokrywę maszyny, pomagają w równym prowadzeniu materiału ułatwiając jego odcięcie bez wcześniejszego odmierzania. Bardzo fajna opcja przy skracaniu odzieży.

Recenzja owerloka Elna 664 PRO - poznaj jego funkcje

Uchwyt szybkomocujący stopki

Pozwala wymienić stopkę w bardzo wygodny sposób. Za pomocą jednego przycisku stopka zostaje zwolniona z uchwytu, jej założenie to tylko opuszczenie uchwytu na bolec stopki i gotowe.

Obcinacz nitek

Fajnym dodatkiem jest obcinacz nitek, znajdujący się na obudowie maszyny, dzięki któremu w wygodny sposób można obciąć nitki po skończonym szyciu.

Recenzja owerloka Elna 664 PRO - poznaj jego funkcje

Pojemnik na ścinki

Ten mały element jest bardzo pomocny w otrzymaniu porządku podczas szycia. Wszystkie odcinane krawędzie materiałów czy nitek trafiają bezpośrednio do niego.

Recenzja owerloka Elna 664 PRO - poznaj jego funkcje

Schowek w maszynie

Bardzo fajna rzecz, która wpływa na komfort i wygodę. Mieści on najbardziej potrzebne rzeczy (konwerter ściegu 2 nitkowego, nawlekacz igieł oraz śrubokręt niezbędny przy wymianie igieł). Szyjąc na tym owerloku, wszystko co najważniejsze mamy zawsze pod ręką! Teraz, może wydawać się to mało istotne, ale podczas szycia każdy doceni ten aspekt.

Recenzja owerloka Elna 664 PRO - poznaj jego funkcje

Bezpieczeństwo

Maszyna szyje z prędkością 1300 uderzeń na minutę, czyli znacznie szybciej niż maszyny wieloczynnościowe, dzięki czemu, nie tylko zyskujemy na estetyce używając owerloka, ale też na szybkości wykonania projektów szyciowych.

Maszyna mimo swojej dużej prędkości jest bardzo bezpieczna w użyciu. Wyposażona jest w system zabezpieczający użytkownika przed wypadkiem, gdy np. przednia osłona maszyny jest otwarta owerlok nie rozpocznie szycia.

Akcesoria i pojemnik do ich przechowywania

Akcesoria, które otrzymamy wraz z owerlokiem ELNA 664 PRO jest całkiem sporo, zawierają: stopkę uniwersalną, zapasowe igły, 4 uchwyty zabezpieczające szpulki, 4 siateczki na szpulki, 4 nakładki zabezpieczające szpulki, pincetę, śrubokręt (mały i duży), pędzelek, olej wazelinowy, zapasowy nóż górny, konwerter dwunitkowy, prowadnik i nakładki do szycia nićmi ozdobnymi, pojemnik na ścinki, pudełko na akcesoria, miękki pokrowiec, rozrusznik nożny oraz instrukcję w języku polskim.

Przyjemnym dodatkiem do tej maszyny jest pojemnik na akcesoria, pozwala on przechowywać owerlokowe gadżety w jednym miejscu.

Standardowe wyposażenie owerloka Elna 664 pro

Powyższy zestaw można w każdej chwili rozbudować o dodatkowe stoki czy akcesoria wedle potrzeby.

Stopki i akcesoria opcjonalne

Gwarancja

Wszystkie maszyny Elna objęte są gwarancją producenta. Kiedyś standardem była gwarancja roczna, później 3 letnia. Jednak Elna produkuje tak niezawodny sprzęt, że gwarancja sięgać może nawet do 5 lat.

Zobacz: szczegółowe warunki gwarancji.

Podsumowanie

Nie mamy wątpliwości, że maszynę typu owerlok kupuje się, aby szyła przez długie lata. Chcąc mieć pewność, że tak właśnie będzie warto wybrać sprzęt dobrej marki. Wybierając produkty marki Elna, nie tylko sięgamy po niezawodny sprzęt, ale również duży komfort pracy.

Owerlok ELNA 664 PRO nie tylko zaskoczy Was przemyślana konstrukcją, w której wszystkie funkcje są „pod ręką”, fantastycznym programatorem ułatwiającym ustawienie maszyny, ale także perfekcyjna jakością ściegu niezależnie do wybranego materiału.


Mamy nadzieje, że nasza recenzja dała odpowiedzi na wszystkie pytania, które mogą nasunąć się przy wyborze odpowiedniego owerloka!

Jeśli jednak jakiś temat, zagadnienie jest dla Was szczególnie ciekawe- napiszcie nam o tym w komentarzach!

KOMENTARZE