Recenzja maszyn do szycia Elna eXperience 550, 560 i 570

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience

Są bardzo dobrej jakości, mają bogate wyposażenie, a ich obsługa nie sprawia najmniejszych problemów. Poznaj nową rodzinę komputerowych maszyn do szycia firmy Elna - eXperience 550, 560 i 570. Zostały zaprojektowane z myślą o komfortowym, uniwersalnym szyciu i można je kupić w rozsądnych cenach. A ponadto są objęte aż 5-letnią gwarancją!

ELNA EXPERIENCE - SZWAJCARSKI DESIGN, JAPOŃSKA JAKOŚĆ

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - prezentacja maszyn
Maszyny do szycia (od lewej): Elna 550 eXperience, Elna 560 eXperience i Elna 570 eXperience

Już pierwszy kontakt z maszynami najnowszej serii eXperience nie pozostawia wątpliwości – mamy do czynienia z urządzeniami nowoczesnymi, o bardzo oryginalnym, świeżym wyglądzie. Uroku i dynamizmu nadają im delikatne załamania i lekkie zaokrąglenia korpusu, a także wysmakowana kolorystyka. Powierzchnia obudowy jest w niektórych miejscach gładka (łatwo utrzymać ją w czystości), a we fragmentach – delikatnie porowata. W efekcie maszyny eXperience 550, 560 i 570 wyglądają niebanalnie i z pewnością wyróżniają się na tle innych. Mamy tu szwajcarski design w czystej postaci, co jest jednym ze znaków rozpoznawczych marki Elna.

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - logo swiss desing
Przyjemne dla oka logo Elna Swiss Design

A zatem, bez obaw - opisywane maszyny prędko się nie znudzą, nawet podczas wieloletniego użytkowania. Bo to, że będą długo służyły, to właściwie pewnik. Gwarantuje to japońska technologia firmy Janome. Jeden ze światowych liderów branży jest bowiem od wielu lat właścicielem szwajcarskiej marki. Seria eXperience 550, 560 i 570 została wyprodukowana w fabryce Janome na Tajwanie, gdzie od pół wieku tworzone są maszyny w zgodzie z surowymi, japońskimi normami.

TRWAŁE, DOBRZE SPASOWANE PODZESPOŁY

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - przyciski na obudowie
Do obsługi maszyn Elna eXperience służą czułe przyciski

Widać to po trójce maszyn Elna, które mają obudowy z wysokiej jakości tworzywa. Miłe w dotyku są także przyciski umieszczone na obudowie – są czułe, dlatego wybór poszczególnych funkcji czy ustawianie parametrów obydwa się bardzo sprawnie. Zarówno elementy korpusu, jak i przyciski są dobrze spasowane, więc nic w maszynie nie trzeszczy, ani nie skrzypi. Sercem maszyn jest rama z ze stopu aluminium wysokiej klasy oraz metalowe podzespoły. Taka konstrukcja zapewnia niezawodność, ale też sprawia, że maszyny pracują cicho i płynnie. Każda z nich waży niewiele ponad 6 kg. Świetna konstrukcja i właściwe wyważenie maszyn oznacza, że nie wpadają one w drgania w czasie użytkowania. Sama waga nie jest problemem przy przenoszeniu maszyny. Pomaga w tym wygodna, składana rączka.

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - solidna obudowa, uchwyt raczka do przenoszenia maszyny
Solidna obudowa widziana z góry. Jest tu m.in. chowana rączka (uchwyt) do komfortowego przenoszenia maszyny

WYKAZ ŚCIEGÓW ZAWSZE POD RĘKĄ

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - chowana karta ściegów
Znak rozpoznawczy maszyn Elna eXperience 550, 560 i 570 - chowane karty z wykazem ściegów

Oryginalnym i niezwykle praktycznym pomysłem jest umieszczenie wykazu ściegów na plastikowych kartach, które są schowane w obudowie. Wystarczy pociągnąć za zakładkę i mamy dostęp do „ściągi” z programami ściegowymi. Po skorzystaniu z podpowiedzi chowamy kartę z powrotem, więc nie przeszkadza nam ona podczas szycia, nie zgubi się, a zawsze jest pod ręką. Bardzo sprytne.

ŁATWE NAWLEKANIE, WYGODNE SZYCIE

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - wbudowany nawlekacz
Wbudowany nawlekacz bardzo ułatwia nawlekanie igły

Nawet osoby początkujące bez problemu nawleką maszynę. Droga, którą należy poprowadzić górną nitkę od szpulki do igły, jest dobrze opisana i oznaczona. Na końcu drogi czeka na nas wbudowany nawlekacz – dzięki niemu przeciągnięcie nitki przez igłę zajmuje tylko kilka sekund. Tylko trochę dłużej trwa nawijanie nici bębenkowej na szpulkę (szpulowanie). Odbywa się to za pomocą wbudowanego szpulownika, a bardzo przydatny okazuje się również dodatkowy trzpień. Można z nim szpulować bez konieczności zdejmowania nici górnej i ponownego nawlekania maszyny.

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - przezroczysta pokrywa dolnej szpulki
Przezroczysta, łatwo zdejmowana płytka osłaniająca szpulkę

Zastosowanie nowoczesnego chwytacza rotacyjnego i przezroczystej płytki osłaniającej szpulkę (pokrywy bębenka) pozwala na bieżąco obserwować ilość nici pozostałej na szpulce. Pokrywę otwieramy jednym ruchem, więc wyjęcie szpulki (np. do wymiany) jest szybkie i bezproblemowe. Obserwacja dolnej szpulki jest łatwiejsza o tyle, że pole pracy jest dobrze oświetlone. Odpowiada za to żarówka LED, która jest energooszczędna i daje dobre, jasne światło. Wpływa to niewątpliwie na wygodę szycia i podnosi jego komfort.

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - oświetlenie LED
Nowoczesne oświetlenie LED zapewnia dobrą widoczność w polu pracy

FUNKCJE AUTOMATYCZNE W MASZYNACH ELNA EXPERIENCE

Skoro wiemy już, jak przygotować maszyny z rodzina eXperience 550, 560 i 570 do szycia, zajmiemy się teraz ich obsługą. Są to komputerowe maszyny do szycia lub, jak kto woli, maszyny elektroniczne. Mają więc wiele automatycznych funkcji, które skutecznie ułatwiają pracę. Szybko można odnieść wrażenie, że w wielu sytuacjach urządzenie myśli za nas, ale, co ważne, nie odbiera przyjemności z szycia :) Wszystkie maszyny z nowej linii eXperience, zarówno podstawowa 550, rozbudowana 560, czy najbogatsza wersja 570, mają następujące udogodnienia:

Wyświetlacz LCD

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - wyświetlacz LCD
Nowoczesny wyświetlacz LCD pokazuje wszystkie najważniejsze informacje

Duży, wyraźny ekran LCD, którym jesteśmy zachwyceni. Wystarczy wybrać program ściegowy (jego numer wyświetla się na ekranie), a maszyna sama dobierze zalecaną długość i szerokość ściegu. Pokaże też symbol stopki, której należy użyć do wybranego ściegu. Po założeniu stopki (zajmuje to chwilę dzięki systemowi szybkiej wymiany Matic) można zacząć szyć. Mniej wymagającym użytkownikom to wystarczy, bo parametry są fabrycznie zaprogramowane i zoptymalizowane dla wybranego ściegu. Ci bardziej zaawansowani zechcą z pewnością dostosować do swoich potrzeb długość (jest to możliwe w zakresie do 5 mm) i szerokość ściegu (do 7 mm). W przypadku ściegów prostych regulacja szerokości oznacza bardzo precyzyjne ustawienie pozycji igły. Sterowanie jest intuicyjne i odbywa się bardzo sprawnie przy użyciu przycisków umieszczonych pod ekranem.

Przycisk start/stop z funkcją slow motion

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - przycisk start/stop
Przyciski start/stop i szycia wstecz

Pozwala szyć bez użycia nożnego rozrusznika (pedał oczywiście jest na wyposażeniu maszyny i w każdej chwili można z niego skorzystać). Wystarczy nacisnąć przycisk i maszyna zaczyna szyć z ustaloną przez nas prędkością (służy do tego osobny suwak, ale o nim za chwilę), kolejne wciśnięcie zatrzyma pracę maszyny. Nic prostszego. Przytrzymanie przycisku start/stop sprawi, że maszyna będzie szyła powoli (slow motion to po angielsku zwolnione tempo). To bardzo sympatyczna opcja dla początkujących użytkowników, jak również wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wyjątkowa precyzja.

Szycie wstecz

Funkcję symbolizuje zawinięta strzałka skierowana w dół. Przy ściegach prostych i zyg-zakach wciśnięcie przycisku spowoduje szycie w przeciwnym kierunku (przytrzymanie przycisku = powolne szycie wstecz), natomiast przy pozostałych ściegach - maszyna natychmiast kończy wzór i zabezpiecza ścieg.

Suwak prędkości szycia

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - suwak prędkości szycia
Suwak do płynnej regulacji prędkości szycia

Wspomniane już narzędzie do ustalania prędkości pracy maszyny. Tak jak w innych sprzętach firmy Elna, także i tutaj nad suwakiem umieszczono symbol żółwia – dla oznaczenia trybu pracy na minimalnych obrotach. Gdy przesuwamy suwak w prawo, maszyna szyje coraz szybciej. Przy symbolu zająca osiąga maksymalną prędkość, czyli ok. 820 wkłuć na minutę. To tempo w zupełności wystarczające do sprawnego szycia w domowych warunkach.

Pozycjonowanie igły góra/dół

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - pozycjonowanie igły
Od lewej przyciski automatycznego ryglowania, pozycjonowania igły i obcinania nici (ten ostatni niedostępny w maszynie Elna 550 eX)

Bardzo przydatna funkcja, która pozwala zapomnieć o kręceniu kołem zamachowym w celu ustawienia igły na odpowiedniej wysokości. Inne korzyści? Uniesienie igły za pomocą przycisku ustawia ją w idealnym miejscu do nawlekania przy pomocy wbudowanego nawlekacza. Pozycjonowanie w dół oznacza wbicie jej w szyty materiał i przydaje się z kolei, gdy chcemy np. wykonać obrót na igle, by zmienić kierunek szycia.

Automatyczne ryglowanie

Obok przycisku pozycjonowania igły mamy ten z kropką w kółku, odpowiedzialny za automatyczne ryglowanie. Wciśnięcie go podczas szycia ściegami prostymi i zyg-zakowymi kończy ścieg i zabezpiecza go przed pruciem. Przy pozostałych ściegach – maszyna najpierw dokończy wybrany wzór, a dopiero potem go zarygluje.

Programowalny wyłącznik maszyny

Konstruktorzy maszyn Elna eXperience 550, 560 i 570 umieścili w nich jeszcze jeden oryginalny dodatek. Chodzi o możliwość programowania czasu, po jakim nieużywana maszyna sama się wyłączy. Ten czas można ustawić w zakresie o 1 do 12 godzin. To dobra opcja dla roztargnionych i zapominalskich.

PRECYZYJNA REGULACJA DOCISKU STOPKI I NAPRĘŻENIA NICI

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - regulacja docisku stopki
Pokrętło regulacji docisku stopki ma 6 dostępnych pozycji

Wiemy już, co maszyny eXperience zrobią za nas lub z naszą niewielką pomocą, a teraz przyjrzyjmy się pozostałym rozwiązaniom, które znacząco wpływają na komfort szycia i otwierają przed nami nowe możliwości. Zaczniemy od umieszczonego w górnej części pokrętła regulacji docisku stopki. Regulacja przydaje się zawsze wtedy, gdy szyjemy materiały trudne w transporcie lub kilka warstw materiałów. Docisk można ustawić w zakresie od 1 do 6. Niższa wartość będzie bardziej odpowiednia do szycia delikatnych tkanin, a wyższa – gdy mamy do czynienia z cięższymi materiałami.

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - pokrętło regulacji naprężenia nici
Pokrętło regulacji naprężenia górnej nici pomaga ustawić wartość optymalną dla tworzonego projektu

W uzyskaniu idealnych ściegów pomaga też regulacja naprężenia nici górnej. Ten parametr ustawiamy płynnie pokrętłem, które znalazło się tuż przy szarpaku, z frontu maszyny. Im wyższa wartość na skali, tym naprężenie nici jest większe. Regulacja będzie pomocna, gdy zmieniamy materiał na taki o innej grubości lub innych właściwościach oraz gdy mamy pod stopką kilka warstw materiałów. Standardowa, optymalna wartość naprężenia to 4.

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSCA POD STOPKĄ

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - dodatkowy wznios stopki dociskowej
Możliwość uniesienia stopki na dodatkową wysokość przyda się np. podczas pikowania

Jeśli jesteśmy przy szyciu kilku warstw, to warto wspomnieć o tym, że w maszynach Elna eXperience 550, 560 i 570 umieścimy je pod stopką bez kłopotu. Wszystko dzięki możliwości uniesienia stopki o dodatkowe 7 mm. Zyskujemy przestrzeń do wygodnego wprowadzenia grubych materiałów i projektów złożonych z kilku warstw. Z takiego udogodnienia ucieszą się np. miłośnicy pikowania.

STOLIK DO DUŻYCH PROJEKTÓW I WOLNE RAMIĘ

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - wolne ramię

Do wygodnego szycia dużych projektów z pewnością przyda się stolik powiększający pole pracy. Jest on w wyposażeniu fabrycznym wszystkich opisywanych tu modeli, co wcale nie jest normą w tej klasie maszyn. Standardem jest natomiast wyposażenie maszyny w wolne ramię. Dostęp do niego uzyskamy po zdjęciu stolika maszyny. Zyskamy w ten sposób możliwość łatwiejszego szycia nogawek, kołnierzyków, rękawów itp. Z kolei przy pikowaniu, szyciu z wolnej ręki, haftowaniu czy cerowaniu nieoceniona będzie możliwość opuszczania ząbków transportera. Wyłącza się je, przesuwając w prawo suwak umieszczony w tylnej części ramienia.

BOGATE WYPOSAŻENIE STANDARDOWE

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - wyposażenie standardowe
W wyposażeniu standardowym znalazło się m.in. 7 popularnych stopek

Dodajmy jeszcze, że w zdejmowanym stoliku znalazło się miejsce na zamykany schowek, w którym zmieści się całkiem sporo akcesoriów. Także tych, które znajdziemy w pudełku, wraz z maszyną. A trzeba przyznać, że fabryczne wyposażenie maszyn eXperience 550, 560 i 570 jest niczego sobie. Znalazło się w nim:

  • 7 stopek (uniwersalna, krawędziowa na 6 mm, do wszywania zamków, do ściegu owerlokowego, do ściegu krytego, do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych oraz do automatycznego obszywania dziurek wraz z płytką stabilizującą)
  • stolik powiększający pole pracy
  • sztywna walizka do bezpiecznego przenoszenia maszyny i ochrony przed kurzem podczas przechowywania
  • rozrusznik nożny
  • komplet igieł
  • zestaw 4 szpulek
  • dodatkowy poziomy trzpień na szpulkę plus 2 male i 2 duże blokady szpulki
  • śrubokręt, rozpruwacz i pędzelek do czyszczenia.

Czym różnią się od siebie maszyny Elna 550 eX, 560 eX i 570 eX?
Przyjrzyjmy się.
ELNA 550 EXPERIENCE - 50 ŚCIEGÓW

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - chowana i wysuwana karta ściegów w maszynie Elna 550 eX
Karta ściegów chowa się i jest zawsze pod ręką - tu w maszynie Elna 550 eX

Elna eXperience 550 to w tej rodzinie podstawowa maszyna, co nie oznacza, że brakuje jej czegoś istotnego. Wręcz przeciwnie, ma wszystko, czego potrzebujesz do wykonywania rozmaitych, nawet zaawansowanych zadań szyciowych. Do dyspozycji jest tutaj 50 programów ściegowych, wśród których znalazły się: ściegi proste, zyg-zaki, kryte, dekoracyjne, a także 4 rodzaje automatycznego obszycia dziurki. Jest też wysokiej jakości wzmocniony ścieg superowerlokowy, czyli wynalazek opatentowany przez Elnę i spotykany tylko w maszynach tej marki. Ścieg superowerlokowy można w Elnie 550 wybrać, wciskając odpowiedni przycisk pod ekranem LCD.

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - ściegi wykonane na maszynie Elna 550 eX
Przykładowe ściegi wykonane na maszynie Elna 550 eX

Bez dwóch zdań, ściegi tworzone przez maszynę Elna 550 eX są wysokiej klasy i nie mamy do nich żadnych uwag.

Poznaj szczegółowy opis komputerowej maszyny do szycia Elna eXperience 550

ELNA 560 EXPERIENCE - 100 ŚCIEGÓW, OBCINACZ NICI

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - chowane i wysuwane karty ściegów w maszynie Elna 560 eX
Karty ściegów chowają się i są zawsze pod ręką - tu w maszynie Elna 560 eX

W wyższym modelu z serii eXperience, czyli Elnie 560 możesz wybierać spośród okrągłej setki programów ściegowych i 8 rodzajów automatycznego obszywania dziurek. To już pokaźny wybór ściegów - od najbardziej popularnych ściegów użytkowych po bardzo oryginalne, śliczne ściegi dekoracyjne. Jest też oczywiście niepowtarzalny ścieg superowerlokowy Elny. Z takim bogactwem możliwości można myśleć już nie tylko o podstawowym, codziennym szyciu, ale również zacząć tworzyć wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju ozdoby czy dekoracje.

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - ściegi wykonane na maszynie Elna 560 eX
Przykłady ściegów wykonanych na maszynie Elna 560 eX

Tak jak wszystkie maszyny Elna eXperience, także model 560 pozwala stworzyć wysokiej jakości ściegi. Szycie jest tu o tyle łatwiejsze, że maszyna ma wbudowany obcinacz nici (uruchamiany przyciskiem z symbolem nożyczek) wraz z funkcją programowania obcinania nici po skończeniu szycia ściegiem ryglującym. Gdy zaprogramujemy maszynę, automatycznie obetnie ona nici po zakończeniu obszywania dziurki, szycia fastrygi, cerowania itp. W przypadku pozostałych ściegów, maszyna automatycznie obetnie nici, jeśli wciśniemy przycisk automatycznego ryglowania lub szycia wstecz.
Kto nie miał wcześniej styczności z takim obcinaczem, ten szybko przekona się, jak bardzo ułatwia i przyspiesza on pracę.

Poznaj szczegółowy opis komputerowej maszyny do szycia Elna eXperience 560

ELNA 570 EXPERIENCE - 200 ŚCIEGÓW, OBCINACZ NICI, TWORZENIE WŁASNYCH WZORÓW

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - chowane i wysuwane karty ściegów w maszynie Elna 570 eX
Karty ściegów chowają się i są zawsze pod ręką - tu w maszynie Elna 570 eX

Elna 570 eX to najwyższy i najlepiej wyposażony model, spośród maszyn eXperience, które mieliśmy przyjemność przetestować. Napiszemy wprost – nie ma w nim kompromisów. Maszynę wyposażono w aż 200 programów ściegowych – od tych podstawowych po najbardziej wymyślne. Młode mamy na pewno zrobią użytek ze ściegów dekoracyjnych typu samochód, żaglówka, helikopter, kotek, kokardka itp. - do przyozdobienia ubranek lub przedmiotów dla dzieci. W modelu 570 eX znalazł się też oczywiście, charakterystyczny dla zaawansowanych maszyn Elna, ścieg superowerlokowy i 13 rodzajów automatycznego obszywania dziurek. A to jeszcze nie wszystko! Elna 570 eX ma bowiem funkcję łączenia ściegów, tworzenia ich kombinacji i zapisywania ich w pamięci maszyny! Jest tam miejsce na aż 50 różnych kombinacji wzorów. Docenisz tę funkcję np. podczas ozdabiania projektów, gdy nie nie będzie konieczne zapamiętywanie sekwencji ściegów, bo maszyna zrobi to za Ciebie.

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - przykładowe ściegi wykonane na maszynie Elna 570 eX
Przykładowe ściegi wykonane na maszynie Elna 570 eX

Podobnie jak w modelu 560 eX, także maszyna 570 eX ma wbudowany obcinacz nici z możliwością programowania obcinania nici po skończeniu ściegu. To bardzo sympatyczny dodatek. Same ściegi są wysokiej klasy, a uzyskanie tych, które są widoczne na zdjęciu, nie sprawiło żadnego kłopotu ani nam, ani maszynie :)

Poznaj szczegółowy opis komputerowej maszyny do szycia Elna eXperience 570

PODSUMOWANIE

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - modne szycie na maszynach Elna
Maszyny z Elna rodziny eXperience 550, 560 i 570 pozwolą Ci stworzyć m.in. takie efektowne dekoracje

„Rzeczy uszyte lub spersonalizowane samodzielnie są dziś naprawdę modne. Dołącz do grona entuzjastów szycia, mody i designu” - taki przekaz od firmy Elna towarzyszył wprowadzeniu na rynek maszyn eXperience 550, 560 i 570. Każda z nich pozwala stworzyć właściwie wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy. Experience to po angielsku doświadczenie, ale nie musisz go mieć, bo nowa rodzina Elny to urządzenia nie tylko dla doświadczonych krawcowych. Maszyny są na tyle łatwe w obsłudze, że szycie na nich nie będzie problemem nawet dla osób rozpoczynających przygodę z maszyną. Bogate wyposażenie standardowe (m.in. stolik powiększający pole pracy i twarda walizka w standardzie), 5-letnia gwarancja, solidna i trwała konstrukcja oraz cicha praca maszyny, która tworzy ściegi najwyższej jakości – wszystko to sprawia, że wybór każdego modelu z tej serii będzie trafiony.

Komputerowa maszyna do szycia Elna 550 eX, 560 eX, 570 eX - recenzja serii eXperience - stolik powiększający pole pracy, 5 lat gwarancji na maszyny Elna eXperience
Wszystkie maszyny Elna eXperience 550, 560 i 570 mają stolik powiększający pole pracy i są objęte 5-letnią gwarancją

KOMENTARZE