Kiedy szukacie porady na temat tego, jak wybrać odpowiedni dla siebie model maszyny do szycia, pytamy Was przede wszystkim: co planujecie szyć? W odpowiedzi słyszymy, że mają to być głównie rzeczy do domu i potrzebujecie np. uszyć firanki, skrócić jeansowe spodnie dla męża lub dziecka, uszyć poszewkę na poduszczę czy uszyć obrus. Często podkreślacie jednak, że najbardziej zależy Wam na szyciu firanek i skracaniu jeansowych spodni. Dlatego w niniejszym wpisie skupimy się na funkcjach, w które powinna być wyposażona maszyna, abyście mogli swobodnie szyć na niej zarówno cienkie, jak i grube materiały.
Jakie więc powinny to być funkcje? Już wyjaśniamy.
Zacznijmy od najważniejszego czyli:
Zdjęcia przedstawiają ściegi z mechanicznej i komputerowej maszyny do szycia. We wszystkich wieloczynnościowych maszynach do szycia, nawet w podstawowych modelach, znajdziemy ścieg prosty (nr 1 na poniższym zdjęciu), który jest najbardziej uniwersalnym i najczęściej używanym ściegiem.
Jednak warto jeszcze zwrócić uwagę na to, czy maszyna ma inne potrzebne ściegi:
To najczęściej używane ściegi przy szyciu i naprawach odzieży, artykułów home decor, a więc warto, aby znalazły się w maszynie do szycia, którą wybraliście. Od razu zaznaczymy, że każdy model maszyny marki Elna pozwala szyć wszystkimi wymienionymi ściegami!
Ale idźmy dalej. Jeśli chcemy mieć wręcz nieograniczone możliwości szycia, to warto sprawdzić, czy wybrany model maszyny ma również ściegi:
No i wiele więcej, bo mamy jeszcze ściegi ozdobne/ dekoracyjne, które też się przydadzą.
Poza możliwością wyboru odpowiedniego programu ściegowego (nr 1 na zdjęciach poniżej) bardzo ważne jest dostosowanie długości ściegu do właściwości materiału. Przekonamy się o tym podczas pracy z cienkimi materiałami, np. przy szyciu firanki. Chcemy przecież, żeby firanka po uszyciu płynnie się układała, a nie marszczyła. Dlatego też należy wybierać maszyny z regulacją długości ściegu (nr 2 na zdjęciach poniżej). Niemal równie istotna jest możliwość regulacji szerokości ściegu (nr 3 na zdjęciu poniżej). Pozwala ona uzyskać więcej różnych efektów ściegowych.
Na zdjęciach poniżej przedstawione są tylko maszyny mechaniczne, ponieważ w maszynach komputerowych zawsze jest możliwość regulacji długości oraz szerokości ściegu.
"Docisk stopki" występuje w każdej maszynie do szycia - wraz z ząbkami transportera odpowiada za przesuwanie materiału podczas szycia. Nie wszystkie maszyny mają natomiast możliwość regulacji docisku stopki. Docenimy tę funkcję szczególnie podczas np. podwijania czy skracania spodni, gdy pod stopką będziemy mieli nawet cztery warstwy jeansu. Wówczas w maszynie z możliwością manualnej regulacji docisku stopki, delikatnie go zmniejszymy, aby móc swobodnie przeszyć wszystkie warstwy materiału.
Omówiliśmy już najważniejsze funkcje i udogodnienia. Zastanówmy się teraz, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, gdy wybieramy maszynę do szycia firanek i podwijania spodni?
To może drobnostki, ale wpływają na komfort pracy, więc warto o nich pamiętać.
Dodatkowe funkcje (zdjęcie poniżej, z lewej) - automatycznego obcinania nitki (1), pozycjonowania igły (2), ryglowania w miejscu (3), mocowania (4), przycisk start/stop (5) - szycie bez rozrusznika nożnego oraz możliwość regulacji prędkości szycia maszyny (6). Te udogodnienia są dostępne są w maszynach komputerowych, które różnią się między sobą m.in. liczbą dostępnych funkcji.
Walizka lub torba, ewentualnie pokrowiec w zestawie z maszyną (zdjęcie poniżej, w środku) - dla bezpiecznego jej przechowywania, ochrony przed kurzem i łatwiejszego transportu.
Schowek do wygodnego przechowania akcesoriów dodatkowych (zdjęcie poniżej, z prawej) - dzięki któremu wszystkie stopki i inne akcesoria są trzymane w jednym miejscu, pod ręką.
Maszyn do szycia, które mają wszystkie wymienione przez nas funkcje, jest kilka. Dlatego trudno jednoznacznie wskazać, który konkretnie model maszyny Elna będzie dla Was najlepszy. Bo przecież poza funkcjami maszyny dochodzą sprawy bardzo indywidualne, czyli np. to, czy maszyna nam się podoba i czy odpowiada nam sposób rozmieszczenia w niej pokręteł oraz przycisków. Poniżej przedstawiamy pięć naszych maszyn-faworytek. Jesteśmy pewni tego, że doskonale sprawdzą się one podczas szycia delikatnych materiałów na firanki, a bez większych problemów poradzą sobie również z przeszywaniem jeansowych nogawek.
Elna 220 eXplore to rewelacyjna maszyna w przystępnej cenie! Ma możliwość regulacji szerokości i długości ściegu. Są w niej też ponadto: wolne ramię, wbudowany nawlekacz igły, zewnętrzny nożyk do obcinania nici i możliwość regulacji docisku stopki. Czyli wszystko, czego potrzebujecie.
Ten model sprawdzi się idealnie, jeśli potrzebujemy dobrej maszyny na lata, która ma wszystkie najbardziej przydatne funkcje umożliwiające szycie każdego rodzaju materiału.
My uwielbiamy Elna 220 eX, zobacz dokładny opis modelu Elna 220 eXplore.
Elna 320 eXplore to bardzo solidny model, o wzmocnionej konstrukcji i wytrzymałej obudowie. Wyposażono ją we wszystkie potrzebne funkcje, które powinny znaleźć się w dobrej maszynie. Jest więc: regulacja długości i szerokości ściegu, wolne ramię, automatyczny nawlekacz igły, manualny obcinacz i regulacja docisku stopki. Dodatkowo posiada także w chwytacz rotacyjny, dzięki czemu praca maszyny jest cichsza, a ponadto wymiana dolej szpulki jest znacznie szybsza i łatwiejsza.
Zobacz dokładny opis modelu Elna 320 eXplore.
Elna 550 eXperience to z kolei model komputerowej maszyny do szycia z możliwością regulacji prędkości szycia suwakiem. Jest to mocna maszyna, która ma możliwość pełnej regulacji ściegów (długości, szerokości), wolne ramię, regulowany docisk stopki, a dodatkowo także automatyczne pozycjonowanie igły, automatyczne ryglowanie (szczególnie potrzebne przy dekorowaniu ściegami ozdobnymi). Gdy wybieramy konkretny ścieg, maszyna sama dostosuje jego długość i szerokość. Dzięki funkcji pozycjonowania będzie zatrzymywać się z igłą uniesioną lub wbitą w materiał - w zależności od ustawień.
Model ten polecamy osobom lubiącym wygodę i komfort pracy, które zapewnia maszyna komputerowa. A także tym użytkownikom, dla których liczy się również moc maszyny i jej niezawodność.
Zobacz dokładny opis modelu Elna 550 eXperience.
Elna eXcellence 580+ to bardzo rozbudowana maszyna komputerowa z imponującą liczbą aż 388 programów ściegowych, które dodatkowo można edytować (wykonywać ich odbicie lustrzane, łączyć razem). Dostępny jest również alfabet.
Na ekranie LCD maszyna wyświetla wybrany ścieg i jego parametry, pojawia się także sugestia co do doboru odpowiedniej stopki. Model ten wyposażony jest w automatyczny obcinacz nitek, pozycjonowanie igły, czyli najbardziej wygodne funkcje podczas szycia. Model ten jest większy od standardowej maszyny do szycia, dzięki czemu ma dużą przestrzeń pod ramieniem. Przyda się szczególnie przy szyciu i pikowaniu narzut, kocyków, ale też przy każdym innym zadaniu szyciowym. Maszyna ma oświetlenie LED, pokrowiec oraz aż dziewięć stopek specjalistycznych.
Zobacz dokładny opis modelu Elna eXcellence 580+
Mamy nadzieje, że nasz wpis dał odpowiedzi na wszystkie pytania, które mogą nasunąć się przy wyborze odpowiedniej maszyny do szycia!
Jeśli jednak jakiś temat, zagadnienie jest dla Was szczególnie ciekawe- napiszcie nam o tym w komentarzach! Na pewno pomożemy, wyjaśnimy, doradzimy!