Szczegółowy opis (recenzja) maszyn do szycia Elna eXplore 220 i 240

Seria eXplore od Elny to maszyny mechaniczne, które zostały docenione na całym świecie za przyjazność w obsłudze oraz typową dla marki solidność wykonania i niezawodne podzespoły. Zaprojektowane zostały z myślą o osobach, które dopiero rozpoczynają przygodę z szyciem i szukają udogodnień, które sprawią, że szycie od samego początku będzie świetną zabawą. Modele Elna 220 eXplore oraz Elna 240 eXplore to maszyny do szycia z klasycznym, mocnym chwytaczem wahadłowym oraz wieloma innymi udogodnieniami, o których dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Porównanie i recenzja maszyn do szycia elna 220 explore i 240 explore

Elna eXplore - odkryj swoją pasję

Jak sama nazwa wskazuje - maszyny Elna eXplore są stworzone do eksplorowania, odkrywania i zgłębiania pasji jaką jest szycie. Modele, którym przyjrzymy się dokładniej teoretycznie powinny być podstawowymi maszynami do szycia, ale producent zadbał o tyle szczegółów, że ciężko nie patrzeć na Elnę 220 i 240 jak na maszyny najwyższej klasy. Jesteśmy pewni, że niezależnie od tego na którą z tych maszyn się zdecydujesz - na pewno będzie to dobra decyzja.

Jeżeli szukasz maszyny, która nie będzie zabierała dużo miejsca podczas przechowywania to zdecydowanie oba modele świetnie się sprawdzą. Mimo swoich gabarytów są stosunkowo ciężkie - oba modele ważą nieco ponad 6kg. Taka waga gwarantuje stabilną pracę nawet podczas szycia na maksymalnych obrotach silnika.

Porównanie i recenzja maszyn do szycia elna 220 explore i 240 explore -wymiary, waga

Jak pokazaliśmy na powyższym zdjęciu wymiary maszyn (w obu przypadkach dokładnie takie same) to 15 cm x 28 cm x 37 cm. Przestrzeń pracy ma 16,5 cm co spokojnie pozwoli na wygodne realizowanie większych projektów takich jak np. poszewki, przerabianie firanek, czy naszycie aplikacji na torbę.

Elna 220 eXplore - wszystkie najpotrzebniejsze ściegi

Model 220 eXplore skrywa 15 podstawowych programów ściegowych, wśród których znajdują się głównie ściegi użytkowe takie jak; ścieg prosty, prosty potrójny, zygzak, ścieg kryty, czy ścieg owerlokowy. Nie zabrakło również paru ściegów dekoracyjnych, którymi w piękny i oryginalny sposób możesz ozdobić odszyte przez siebie projekty.

Porównanie i recenzja maszyn do szycia elna 220 explore - ściegi dostępne w maszynie

Ściegi można płynnie regulować; szerokość do 5 mm a długość do 4 mm. Dzięki regulacji ten sam ścieg może prezentować się zupełnie inaczej w zależności od ustawień wartości. Daje to dużo dodatkowych możliwości podczas ozdabiania odszytych rzeczy.

Porównanie i recenzja maszyn do szycia elna 220 explore - ściegi dostępne w maszynie

Elna 240 eXplore - programy ściegowe dla najbardziej wymagających

Sporą przewagą modelu 240 eXplore są ściegi, których jest po prostu więcej. Oprócz wszystkich ściegów oferowanych w modelu 220 znalazły się również ściegi satynowe, oraz cztery wzmocnione ściegi elastyczne, których możesz użyć zarówno do dekoracji jak i do wykonania wyjątkowo mocnego szwu, pracującego wraz z materiałem.

Porównanie i recenzja maszyn do szycia elna 240 explore - ściegi dostępne w maszynie

Dla osoby, która ma w planach częste ozdabianie swoich projektów to bardzo istotna informacja. Zwłaszcza ściegi satynowe dają piękne efekty na np. poszewkach na poduszkę, bluzkach, czy obrusach. Na poniższym zdjęciu widoczne są przeszycia ściegów satynowych z różnym ustawieniem wartości długości ściegu.

Porównanie i recenzja maszyn do szycia elna 240 explore - ściegi dekoracyjne

Obszycie dziurki - półautomatyczne, czy automatyczne?

Istotną różnicą, również związaną stricte z szyciem, jest sposób w jaki obszywana jest dziurka na guzik. Elna 240 eXplore może poszczycić się w pełni automatycznym sposobem obszywania dziurki. Wystarczy zamontować stopkę, opuścić dźwignię i nacisnąć rozrusznik nożny. Brzmi banalnie łatwo? Takie też jest w praktyce.

Porównanie i recenzja maszyn do szycia elna 220 explore i 240 explore - automatyczne obszywanie dziurki

Musimy od razu zaznaczyć, że półautomatyczne obszywanie dziurki, które zaproponowano w modelu 220 nie jest w jakikolwiek sposób gorsze. Odszyta dziurka również prezentuje się bardzo estetycznie i jeżeli chodzi o kwestie wizualnie to nie można jej absolutnie nic zarzucić. Chodzi głównie o kwestie wygody, dlatego, że półautomatyczne obszywanie wymaga od nas skupienia i pilnowania momentu w którym trzeba zmienić kierunek szycia. Natomiast jest to głównie kwestia przyzwyczajenia i nabrania doświadczenia w szyciu.

Porównanie i recenzja maszyn do szycia elna 220 explore i 240 explore - półautomatyczne obszywanie dziurki

Szycie również po okręgu!

Możliwość szycia okrężnego to zdecydowanie jedna z najbardziej unikatowych cech obu modeli. Żeby uszyć piękne dekoracyjne okręgi na poduszce wystarczy tak naprawdę jedna pinezka, którą przymocujesz materiał do maszyny w wyznaczonym miejscu. W ten sposób możesz szyć okręgi o promieniu 5/6/7 cm.

Porównanie i recenzja maszyn do szycia elna 220 explore i 240 explore - ozdobne obszywanie po okręgu

Tego typu dekoracje również są możliwe w innych modelach maszyn, ale wymaga to kupna dodatkowej przystawki, więc warto o tym pamiętać podczas wyboru wymarzonej maszyny do szycia.

Regulowany docisk stopki - niezastąpiony przy szyciu trudnych materiałów

Regulacja docisku stopki sprawia, że szycie materiałów o różnej grubości i różnym stopniu rozciągliwości staje się łatwiejsze niż myślisz. Dzięki tej funkcji podczas szycia np. elastycznej dzianiny, ścieg i materiał nie będzie rozciągnięty, a warstwy nie przesuną się względem siebie. Jeżeli natomiast będziesz chciał/a szyć skórę czy ekoskórę to regulacja docisku stopki sprawi, że ząbki transportera nie zostawią śladu na przeszytym materiale. Regulowany docisk stopki (dostępny zarówno w modelu 220 eXplore, jak i w 240 eXplore) w duecie z 3-punktowym mechanizmem transportu sprawia, że bez problemu w domowych warunkach możesz szyć nawet najbardziej rozciągliwe dzianiny.

Porównanie i recenzja maszyn do szycia elna 220 explore i 240 explore - regulacja docisku stopki

Pamiętaj, że neutralnym ustawieniem docisku stopki jest wartość „3” i na tym ustawieniu możesz swobodnie szyć większość materiałów, ale podczas szycia np. weluru i rozciągliwych dzianin jest to wartość „1”.

Jeszcze prostsze nawlekanie…

W obu modelach serii eXplore znajdziesz niezwykle pomocny element jakim jest nawlekacz. Wbudowany manualny nawlekacz igły sprawia, że łatwo i szybko przełożysz nić przez oczko igły. Wystarczy, że ustawisz igłę w najwyższej pozycji (kręcąc kołem zamachowym do siebie), opuścisz nawlekacz i zahaczysz nitkę przez dwa elementy. Na koniec podnieś nawlekacz, a on przeciągnie nitkę przez oczko igły i gotowe.

Porównanie i recenzja maszyn do szycia elna 220 explore i 240 explore - manualny nawlekacz igły

Wymiana stopki w kilka sekund!

Matic, to system szybkiego mocowania stopki dostępny w obu maszynach serii eXplore. Dzięki tej funkcji wymiana stopki zajmie Tobie zaledwie kilka sekund. Wystarczy podnieść stopkę, nacisnąć dźwignię zwalniającą, wysunąć wcześniej zamontowaną stopkę i podłożyć nową. Po ponownym opuszczeniu stopka będzie już zamocowana. Nie trzeba nawet sięgać po śrubokręt. To udogodnienie, które na pewno docenisz podczas szycia chociażby koszuli i częstej potrzeby wymiany stopki. Najpierw użyjesz stopki uniwersalnej, później do obszywania dziurki, stopka z prowadnikiem krawędziowym również może okazać się potrzebna, a może nawet stopka do ściegów dekoracyjnych, jeżeli koszula miałaby być wyjątkowo oryginalna i unikatowa.

Nawijanie nici na szpulkę w maszynie do szycia Elna 450eX
Zobacz jak nawijać nić na szpulkę w maszynie do szycia Elna 450eX
Dodatkowe udogodnienia w maszynach Elna 220 i 240 eXplore
 • Boczny obcinacz nici.
  To mały zgrabnie wpasowany w obudowę maszyny element, przy pomocy którego obetniesz nitki bez zbędnego sięgania po nożyczki. Obcięta nić ma odpowiednią długość, taką, żeby nitka na pewno nie „uciekła” podczas ponownego rozpoczęcia szycia.

Porównanie i recenzja maszyn do szycia elna 220 explore i 240 explore - boczny obcinacz nici

 • Wolne ramię.
  Po wysunięciu stolika na akcesoria w maszynie odsłania się wolne ramię. Znacznie ułatwi to Tobie np. przyszycie ściągacza do rękawka bluzy. Wolne ramię to niezbędnik jeżeli mowa o szyciu rękawków, opaski do włosów, czy podwinięciu nogawek.

Porównanie i recenzja maszyn do szycia elna 220 explore i 240 explore - szycie na wolnym ramieniu

 • Wygodny schowek na akcesoria.
  W obu modelach serii pojemnik na akcesoria znacząco wyróżnia się wśród tych u innych maszyn. Tak przemyślane zagospodarowanie przestrzeni jest typowe dla najbardziej rozwiniętych technologicznie maszyn do szycia, przeważnie komputerowych. Trzpienie na szpulki, przegródki na igły, miejsce na stopki - takie szczególne zaprojektowanie schowka zdecydowanie ułatwi Tobie zachowanie porządku wśród akcesoriów.

Porównanie i recenzja maszyn do szycia elna 220 explore i 240 explore - dodatkowe miejsce na przechowywanie akcesoriów

 • Dwa wysuwane trzpienie.
  Drugi trzpień przyda się, kiedy będziesz chciał/a szyć podwójną igłą, albo nawlec szpulkę bez ponownego nawlekania górnej nici. Najczęstszym rozwiązaniem w maszynach domowych jest dodatkowy drugi trzpień, który montuje się w maszynę. Zdecydowaną przewagą drugiego trzpienia jako integralnej części maszyny jest to, że zawsze masz go pod ręką ;) Warto również zaznaczyć, że zamontowane w maszynach Elna 220 i 240 eXplore trzpienie są metalowe, co na pewno wpłynie na ich żywotność.


Nawijanie nici na szpulkę w maszynie do szycia Elna 450eX
Zobacz jak nawijać nić na szpulkę w maszynie do szycia Elna 450eX
Wyposażenie idealne na początek

Oba zestawy standardowego wyposażenia są do siebie dość zbliżone. Różnią się od siebie stopką do obszywania dziurki - jak już wspomnieliśmy wcześniej w obu maszynach odbywa się ono w nieco inny sposób. Dodatkowo, wyposażenie maszyny Elna 240 zostało wzbogacone o stopkę do ściegów ozdobnych, co oczywiście jest pochodną większej ilości ściegów ozdobnych proponowanych w tym modelu.

Wracając jednak do akcesoriów znajdujących się w obu zestawach to zdecydowanie jest to pakiet, który doskonale sprawdzi się na początek. Jest w nim wszystko, czego będzie potrzebowała początkująca krawcowa, czy krawiec. Oprócz rozrusznika nożnego z przewodem, miękkiego pokrowca i instrukcji obsługi w języku polskim na CD znajdziesz również:

 • mały i duży śrubokręt,
 • dodatkowe igły,
 • stopkę do wszywania zamków,
 • stopkę do ściegu prostego z regulowanym prowadnikiem,
 • stopkę uniwersalną,
 • dodatkowe szpulki (4 szt.),
 • rozpruwacz.


niesamowite wyposażenie maszyny elna explore 220
standardowe wyposażenie maszyny do szycia elna 240 explorer- wyposażenie z którym można wiele

Od lewej: wyposażenie maszyny Elna 220 eXplore, wyposażenie maszyny Elna 240 eXplore.

Podsumowanie

Elna eXplore to seria i zgodność pomiędzy maszynami Elna 220 eXplore i Elna 240 eXplore widać gołym okiem, ale zdecydowanie nie można powiedzieć, że są to te same maszyny do szycia. Różnica w ilości programów ściegowych udowadnia, że co prawda są to siostry, ale nie bliźniaczki. Obie świetnie odnajdą się w rękach osoby dopiero rozwijającej swoją pasję do szycia, ale jeżeli dużą uwagę zwracasz na ozdabianie, dekorowanie i urozmaicanie projektów - model Elna 240 eXplore będzie dla Ciebie odpowiedniejszy.

Obsługa obu maszyn jest bardzo intuicyjna i jesteśmy przekonani, że po chociaż jednokrotnym przeczytaniu instrukcji, żaden z modeli nie będzie krył przed Tobą tajemnic. Niezależnie od tego na który model się zdecydujesz, czy Twoja maszyna będzie obszywała dziurkę automatycznie, czy półautomatycznie - szycie nie sprawi problemów a na pewno przyniesie Tobie dużo radości i odprężenia. Pomyśl tylko jak dumnie nosi się ubrania stworzone przez siebie!

Potwierdzeniem trwałości i dbałości o szczegóły jest aż 5-cio letnia gwarancja, która obejmuje całą serię eXplore. Tak długi okres gwarancji jest zapewnieniem producenta o tym jak bardzo solidny jest to sprzęt.

Mamy nadzieję, że nasza recenzja dała odpowiedzi na wszystkie pytania, które mogą się nasunąć przy wyborze odpowiedniej maszyny!

Jeśli jednak jakiś temat, zagadnienie jest dla Ciebie szczególnie ciekawe - napisz o tym w komentarzu!

KOMENTARZE