Owerlok i cover mogą nam się wydać podobne do siebie, ale to dwie całkowicie różne maszyny. Dowiedz się, do czego służą, a przy okazji poznaj możliwości owerloka Elna 264D, covera Elna Easycover oraz wyjątkowej maszyny, jaką jest coverlok Elna 745.
Zdecydowana większość osób rozpoczynających przygodę z szyciem decyduje się na maszynę wielofunkcyjną. Dopiero z czasem pojawia się potrzeba uzupełnienia parku maszyn o kolejne urządzenia. Wówczas na myśl przychodzi zakup owerloka lub covera, ale rodzi się pytanie: czym dokładnie różnią się te dwie maszyny i która z nich lepiej spełni moje oczekiwania? Z niniejszego wpisu dowiesz się, do czego przyda Ci się owerlok, a do czego cover, dla kogo są przeznaczone te maszyny i którą wybrać do konkretnych zadań.
Przykłady praktycznego zastosowania ściegów wykonanych na owerloku i coverze bez problemu znajdziesz wokół siebie. W podkoszulku (t-shirt) materiały zostały połączone ze sobą na owerloku, a dolną krawędź koszulki i rękawki podwinięto na coverze.
Owerlok (tu posłużymy się przykładem modelu Elna 264D) jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które zdążyły się przekonać, że ścieg owerlokowy wykonany na wielofunkcyjnej maszynie do szycia to jednak nie to samo, co stworzony przy użyciu trzech lub czterech nici piękny ścieg, który powstał na owerloku. Nie ma bowiem lepszego sposobu na szybkie, estetyczne i trwałe wykończenie niż wykonanie go na owerloku. A już szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z materiałami elastycznymi, czyli przede wszystkim dzianinami.
Ponadto unikalną cechą owerloka jest możliwość obrzucania krawędzi materiałów z jednoczesnym ich obcinaniem. Kto jeszcze nie korzystał z tej funkcji, ten szybko przekona się, jak wygodne jest to rozwiązanie.
Cover (poznasz go na przykładzie modelu Elna Easycover) również docenimy, gdy przyjdzie nam szyć dzianiny. Nie chodzi tu jednak o obrzucanie krawędzi materiałów z jednoczesnym ich obcinaniem, co jest możliwe tylko na owerlokach. Cover służy przede wszystkim do podwijania dzianin – takiego, którego efektem jest trwałe, elastyczne wykończenie odzieży ściegiem drabinkowym.
Drugą podstawową funkcją covera jest łączenie dzianin przy użyciu elastycznego i mocnego ściegu łańcuszkowego. Jest ona wykorzystywana głównie podczas szycia odzieży.
Skoro już wiadomo, do czego służą obie maszyny, poznajmy je bliżej. Najpierw przedstawimy podstawowy owerlok w ofercie firmy Elna.
Od razu zaznaczamy, że podstawowy nie oznacza wcale słaby czy niepełnowartościowy. Co to, to nie. Elna 264D to mocna i bardzo szybka maszyna (szyje z prędkością 1300 wkłuć na minutę!), z siedmioma dostępnymi ściegami, można nią szyć trzema lub czterema nićmi oraz jedną lub dwiema igłami. Ma ponadto regulację docisku stopki, możliwość wyłączenia noża obcinającego i inne udogodnienia (szczegółowy opis tego owerloka przeczytasz TUTAJ)
Mimo wielu dostępnych funkcji, owerlok Elna 264D obsługuje się całkiem łatwo, a użytkownik znajdzie pod ręką podpowiedzi m.in. na temat tego, jak nawlec maszynę czy którym pokrętłem regulować naprężenie konkretnej nici. Takie informacje dostępne w postaci kolorowych rysunków na obudowie maszyny pomogą z pewnością osobom, które rzadko lub wcale nie miały okazji szyć na owerloku.
Przy bliższym poznaniu z owerlokiem na pewno docenimy transport różnicowy, czyli jedną z najważniejszych zalet tego typu maszyn. Ustawienie odpowiednich wartości dyferencjału pozwoli nam uzyskać pożądany efekt przy obrzucaniu krawędzi. I tak szew, nawet w przypadku mocno elastycznej dzianiny, będzie idealnie płaski, nie będzie pomarszczony czy rozciągnięty. Jeżeli będziemy chcieli, łatwo możemy też otrzymać zupełnie odwrotny rezultat i sprawić, że materiał będzie się wdawał lub będzie pofalowany. Gdy mamy do dyspozycji tylko maszynę wieloczynnościową, uzyskanie tego typu efektów będzie dużo większym wyzwaniem.
Kto powinien pomyśleć o nabyciu takiej maszyny? Na pewno będzie ona niezbędna, jeśli chodzi Ci po głowie zarobkowe szycie odzieży. Pozwala łatwo uzyskać profesjonalne i elastyczne ściegi, co jest bardzo ważne przy szyciu dzianin.
To dobry owerlok na początek, ale nie tylko. Ponieważ bez przeszkód radzi sobie z szyciem dzianin, tkanin elastycznych czy grubych materiałów, więc można o tym modelu pomyśleć także podczas organizacji warsztatów krawieckich czy wyposażaniu pracowni krawieckiej.
Cover jest maszyną bardzo przydatną również podczas szycia odzieży, szczególnie z materiałów elastycznych. Nieocenione będą przy tym ściegi drabinkowe i łańcuszkowy. Za pomocą pierwszego w estetyczny sposób podwiniemy i wykończymy krawędź, która na dodatek będzie bardzo praktyczna w użyciu. Ścieg jest bowiem elastyczny, rozciągliwy, więc nie będzie się rozrywał podczas użytkowania odzieży.
Elastyczność decyduje również o popularności ściegu łańcuszkowego, który z prawej strony wygląda jak ścieg prosty, a od spodu jak łańcuszek. Łączenie materiałów w ten sposób jest bardzo trwałe, wytrzymałe i również elastyczne.
Oba wspomniane ściegi wykonasz na coverze Elna Easycover, który jest świetną propozycją dla osób szyjących chałupniczo, ale dzięki swojej solidności i trwałości sprawdzi się również w pracowni krawieckiej. Szycia na tej maszynie nie powinny się bać osoby początkujące, bo cover Elny jest bardzo łatwy, intuicyjny i przyjazny w obsłudze. Sposób nawlekania maszyny został opisany w bardzo przystępny sposób, a nawlekanie igieł jest o tyle łatwiejsze, że w standardowym wyposażeniu producent umieścił nawlekacz. Dzięki niemu, w dosłownie dwóch ruchach można przeciągnąć nić przez ucho igły.
Jeśli chodzi o ułatwienia, to dobrym pomysłem jest z pewnością umieszczenie pod pokrywą również „ściągi” z informacjami o tym, jakich ustawień maszyny i ilu igieł oraz nici potrzebujemy do uzyskania pożądanego ściegu. Oprócz łańcuszkowego dostępne są cztery ściegi drabinkowe – 3-nitkowy oraz 2-nitkowe: szeroki (6 mm), wąski lewy i wąski prawy – szerokość 3 mm. Możliwości ich zastosowania jest bardzo dużo, np.: podczas szycia sukienek, spódniczek, bluzek, koszul, podkoszulek, spodni, aż po rozmaitą odzież sportową, w tym stroje kąpielowe.
Za wysoką jakością ściegów powstających podczas szycia Elną Easycover odpowiadają: możliwość regulacji długości ściegu, regulacja mechanizmu różnicowego (dyferencjał, tak jak w przypadku owerloka, pozwala ustalić ilość podawanego materiału i unikać marszczenia lub rozciągania materiału), regulowany docisk stopki oraz regulacja naprężenia spodniej nici. (Opis maszyny znajdziesz TUTAJ).
WOLNE RAMIĘ I ŁATWA WYMIANA STOPEK
Jeśli ktoś zdążył poznać zalety wolnego ramienia w wielofunkcyjnej maszynie do szycia, to mamy dobrą wiadomość. Elna Easycover również została wyposażona w to udogodnienie. Po zdjęciu wysuwanego, niewielkiego stolika uzyskujemy dostęp do wolnego ramienia, dzięki któremu szycie takich elementów odzieży jak rękawy czy nogawki staje się znacznie łatwiejsze. Wolne ramię jest też bardzo przydatne podczas wszywania ściągaczy.
Ogromne możliwości covera Elny można jeszcze zwiększyć, zaopatrując się w opcjonalne stopki przeznaczone właśnie do tej maszyny. Przy okazji warto podkreślić, że wymiana stopek w Elnie Easycover odbywa się wyjątkowo sprawnie, dzięki systemowi szybkiego mocowania Matic.
A co powiesz na to, by możliwości i zalety owerloka oraz covera połączyć ze sobą i umieścić w jednym urządzeniu? Tak, to możliwe!
Coverlok (coverlock) Elna 745 jest bardzo ciekawą pozycją w ofercie firmy. To właśnie model, który łączy w sobie funkcje owerloka i covera. Ma aż 17 programów ściegowych, a wśród nich ściegi drabinkowe, rolujące i łańcuszkowy. Ich wybór jest prosty i bardzo czytelny, dzięki przejrzystemu programatorowi (więcej na jego temat przeczytasz poniżej). Z całą pewnością obrzucanie materiału z jednoczesnym obcinaniem jego krawędzi, podwijanie materiałów i łączenie ich za pomocą elastycznych ściegów jeszcze nigdy nie było tak wygodne, a efekty - tak trwałe i estetyczne.
Ciekawym rozwiązaniem jest ścieg 5-nitkowy, który jest połączeniem ściegu owerlokowego i łańcuszkowego – trzy nitki obrzucają krawędź materiału, a dwie tworzą łańcuszek. Powstały w ten sposób ścieg będzie bardzo wytrzymały i bardzo elastyczny, więc świetnie nada się do zszywania i jednoczesnego obrębiania materiałów. Uzyskanie takiego ściegu na innej maszynie Elny niż model 745 wymagałoby dwukrotnego przeszycia – osobno ściegiem owerlokowym, a osobno ściegiem łańcuszkowym.
Do czego przyda się taki ścieg? Jest powszechnie wykorzystywany zarówno przy łączeniu tkanin, jak i dzianin. Taki ścieg spotkasz m.in. w spodniach (np. jeansowych), koszulach, sukienkach, dresach, body itp.
Na długiej liście mocnych stron coverloka Elna 745 znalazł się też kolorowy programator. Dzięki niemu ustawienie właściwych parametrów każdego ściegu nie stanowi żadnego problemu. Więcej informacji na temat tej mocnej i uniwersalnej maszyny znajdziesz TUTAJ.
Ze swoimi zaletami wynikającymi z połączenia możliwości owerloka i tradycyjnego covera Elna 745 wydaje się być bardzo ciekawą propozycją dla osób, które często szyją ubrania z dzianiny. Ponadto zakup tej maszyny będzie świetnym rozwiązaniem, gdy nie mamy zbyt wiele wolnej przestrzeni w pracowni lub gdy szyjemy w domu i zwyczajnie brakuje nam w nim miejsca na dwie osobne maszyny - owerlok i cover.
Kto jednak nie przepada za urządzeniami typu dwa w jednym, ten zdecyduje się na wybór zwykłego covera i jednego z kilku modeli owerloków. Bo o tym, że są to zupełnie inne sprzęty i przydają się do zupełnie innych zadań, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Z owerlokiem i coverem pod ręką lub samym coverlokiem będziesz w stanie szyć jeszcze szybciej. Uzyskanie ściegów znanych dotąd tylko z profesjonalnie uszytej odzieży stanie się dla Ciebie zadaniem dostępnym na wyciągnięcie ręki.