Recenzja komputerowej maszyny do szycia Elna 450 eXperience

Elna 450 eXperience to podstawowy model w naszej ofercie komputerowych maszyn do szycia. Stosunkowo tani, prosty i intuicyjny w użyciu. Mimo to oferuje wszystkie niezbędne funkcje, potrzebne do wykonywania różnorodnych prac związanych z szyciem. Bez najmniejszego problemu uszyjesz bluzkę, skrócisz spódnicę czy ozdobisz swoje mieszkanie fantazyjnymi dodatkami. Chociaż experience tłumaczymy na język polski jako doświadczenie, to do szycia tą maszyną zdecydowanie go nie potrzebujesz. Jest tak intuicyjna, że jej obsługa nie sprawi Ci trudności nawet jeżeli, dopiero budzisz w sobie pasje do szycia i szukasz pierwszej maszyny. Za to jest jeden minus - szycie na maszynie komputerowej wciąga i gwarantujemy, że na pewno nie usiądziesz już do maszyny mechanicznej.
Solidna metalowa konstrukcja i świetnej jakości podzespoły to zapewnienie długiej i owocnej współpracy - co potwierdza aż 5-cio letnia gwarancja.

Komputerowa maszyna do szycia Elna 450 experience - recenzja

Elna 450 eXperience waży 5 kg, jest to waga, która zapewnia stabilność podczas pracy, a przemieszczanie jej z miejsca na miejsce nie sprawi nikomu żadnej trudności.

Komputerowa maszyna do szycia Elna 450 experience - wymiary

Od pierwszego kontaktu z maszyną czuć, że zadbano o każdy nawet najmniejszy szczegół. Naprawdę mamy na myśli pierwszy kontakt, ponieważ staranność zapakowania zdecydowanie przykuję Twoją uwagę. W środku kartonu maszyna jest ciasno wpasowana w styropianową formę, która ściśle otula ją i chroni przed uszkodzeniami. To gwarancja tego, że Twój pierwszy kontakt z maszyną obędzie się bez przykrych niespodzianek.

Komputerowa maszyna do szycia Elna 450 experience - transport, unboxing

Jakie przyciski znajdziesz na obudowie maszyny?

Może kształtem maszyny komputerowe nieznacznie różnią się od mechanicznych modeli, ale diabeł tkwi w szczegółach. Doprecyzowując mowa o przyciskach na obudowie maszyny oraz ekranie, których nie znajdziecie w maszynach mechanicznych. Przyciski początkowo mogą wydawać się dość zagadkowe, dlatego śpieszymy z pomocą i wszystko Tobie wytłumaczymy.

Komputerowa maszyna do szycia Elna 450 experience - przyciski na obudowie

Zaczynając od lewego boku znajdziesz przycisk START/STOP, przy jego pomocy można szyć bez rozrusznika nożnego (chociaż oczywiście znajdziesz go w wyposażeniu maszyny). W każdym momencie możesz zacząć szyć albo przerwać szycie, a dzięki funkcji Slow Motion, o której wspomnimy jeszcze w dalszej części wpisu, zrobisz to wyjątkowo precyzyjnie.

Następnym przyciskiem jest przycisk szycia wstecz, symbolizuje go strzałka skierowana w dół. Wciśnięcie przycisku podczas szycia ściegami prostymi i zygzakiem spowoduje szycie wstecz. W przypadku pozostałych ściegów - maszyna natychmiast skończy wzór i zabezpieczy ścieg.

Kolejną funkcją, jest automatyczne ryglowanie ściegu, dzięki której maszyna zatrzymuje się po doszyciu wzoru i wykonuje kilka ściegów zabezpieczających przed pruciem. Jest to bardzo sprytna funkcja, ponieważ nie musisz czujnie pilnować, kiedy wzór ściegu będzie dokończony. W przypadku ściegów prostych i zygzaka maszyna wykona kilka ściegów ryglujących i skończy szycie. Poniżej znajduje się zdjęcie pokazujące jak wygląda zygzak zabezpieczony na dwa różne sposoby.

Komputerowa maszyna do szycia Elna 450 experience - recenzja

Przycisk z dwoma trójkątami odpowiada za pozycjonowanie igły (podnoszenie i opuszczanie igły). Warto pamiętać, że rozpoczynając szycie z igłą, ustawioną w górnej pozycji, po zakończeniu szycia igła zatrzyma się u góry. Natomiast gdy rozpoczynasz szycie z igłą ustawioną w dolnej pozycji, szycie zakończy się z igłą maksymalnie wbitą w materiał. Będzie to istotne dla Ciebie podczas częstego zmieniania kierunku szycia i obracania materiału na igle. Przycisk przydaję się również podczas używania nawlekacza, ponieważ nie musisz kręcić kołem zamachowym, żeby ustawić igłę w najwyższej pozycji.

Ostatnim w rzędzie jest suwak regulacji prędkości szycia. To bardzo przydatna funkcja, która pomoże Ci oswoić się z prędkością szycia (szczególnie przy pierwszym kontakcie z maszyną) lub gdy będziesz szyć elementy wymagające szczególnej precyzji. Przy jego pomocy możesz płynnie ustawiać prędkość z jaką maszyna będzie szyła. Jeżeli suwak będzie przesunięty maksymalnie w lewą stronę (do żółwia) to maszyna będzie szyła z minimalną prędkością. Jeżeli zaczniesz go przesuwać w prawą stronę (w kierunku zająca) to maszyna będzie zwiększała swoją prędkość, aż do maksymalnej czyli 820 wkłuć na minutę. Suwak regulacji prędkości szycia działa dokładnie w ten sam sposób zarówno podczas szycia przy pomocy przycisku start/stop, jak i przy pomocy rozrusznika nożnego.

Uwagę przykuwa zwłaszcza wyświetlacz LCD, który znajduje się nad przyciskami i zapala się wraz z włączeniem maszyny. Na ekranie wyświetla się aktualnie wybrany ścieg, którego szerokość i długość reguluje się przyciskami umieszczonymi po dwóch stronach wyświetlacza. Warto zaznaczyć, że maszyna automatycznie dobiera optymalną szerokość i długość, więc jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z szyciem, to bardzo docenisz tę funkcję.

Dodatkowe funkcje dostępne w maszynie Elna 450 eXperience

Producent maszyn do szycia Elna dba o to, by każdy model był możliwie jak najbardziej funkcjonalny i solidny, co ten model maszyny zdecydowanie potwierdza. Szereg dodatkowych funkcji i ułatwień sprawia, że szycie z maszyną Elna 450 eXperience to czysta przyjemność. Wśród funkcji znajdziesz:

  • Uchwyt matic.
    To bardzo praktyczne udogodnienie. Uchwyt szybkomocujący pozwala na błyskawiczną wymianę stopki, bez potrzeby sięgania po śrubokręt. To kolejna oszczędność czasu dla Ciebie!


Uchwyt szybkomocująca matic w maszynie do szycia Elna 450eX
Uchwyt szybkomocująca matic w maszynie do szycia Elna 450eX
  • Slow motion.
    Przytrzymanie przycisku START/STOP dłużej podczas startu maszyny, spowoduje, że rozpędzenie do ustawionej prędkości nastąpi dopiero po zwolnieniu przycisku. Podobnie sytuacja wygląda podczas kończenia szycia. Funkcja ta jest bardzo przydatna osobom początkującym, którzy dopiero wprawiają się w szyciu na maszynie. Jest pomocna także wtedy, gdy potrzebujesz zachować jak największą precyzję podczas szycia.
  • Boczny obcinacz nici.
    Wbudowany boczny obcinacz nici pozwala na obcięcie nici bez sięgania po nożyczki. Jest zabudowany w sposób, który uniemożliwia przypadkowe zranienie się. Dodatkowo masz pewność, że obcinacz zostawi odpowiednią długość nici, tak żeby żadna z nitek nie uciekła podczas ponownego rozpoczęcia szycia.

Komputerowa maszyna do szycia Elna 450 experience - boczny obcinacz nici

  • Szycie podwójną igłą.
    Dzięki dodatkowemu trzpieniu na szpulkę możesz z łatwością szyć podwójną igłą. Taki sposób szycia jest często wykorzystywany w wykańczaniu rękawków w koszulkach. Wystarczy, że wybierzesz ścieg prosty i możesz cieszyć się efektem podobnym do tego w markowych ubraniach.


Szycie podwójną igłą na maszynie do szycia Elna 450eX
Możliwość szycia podwójną igłą maszyną Elna 450eX
  • Wolne ramię.
    Po wysunięciu pojemnika na akcesoria odsłania się wolne ramię maszyny. Ta opcja sprawdzi się wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi szycie wąskich cylindrycznych form, takich tak nogawki, dekolty, czy rękawki.

Komputerowa maszyna do szycia Elna 450 experience - wolne ramię

  • Oświetlenie LED.
    Warto również wspomnieć o oświetleniu, ponieważ oprócz światła, które jest mniej męczące dla oczu, zastosowanie żarówki LED przekłada się również na oszczędzanie energii.
Jak przygotować ją do szycia?

Zastanawiasz się może, czy przygotowanie jej do szycia jest skomplikowane? Może masz jakieś doświadczenie, ale z maszyną mechaniczną i nie wiesz, czy ma to jakieś przełożenie na maszyny komputerowe? Szpulowanie i nawlekanie wygląda bardzo podobnie jak w maszynach mechanicznych, więc Twoje poprzednie doświadczenia mogą okazać się pomocne. Jeżeli jednak jesteś nowicjuszem i nawet nie wiesz co te terminy oznaczają to uspokajamy oraz już wszystko tłumaczymy na przykładzie Elny 450 eXperience.

Zaczyna się oczywiście od szpulowania, czyli nawinięcia nici na szpulkę. Wystarczy zamontować trzpień na dużą szpulkę w maszynie, a nić poprowadzić zgodnie ze wskazówkami na obudowie. Nić przekłada się przez dziurkę w szpulce, a tak przygotowaną szpulkę umieszcza na szpulowniku i przesuwa całość w prawo. Teraz pojawia się pierwsza znacząca różnica, bo zamiast naciskania na rozrusznik nożny można po prostu włączyć przycisk START/STOP (suwak prędkości szycia polecamy ustawić maksymalnie w prawo (najszybsza prędkość). Ze względów bezpieczeństwa maszyna zatrzyma się automatycznie po 90 sekundach od rozpoczęcia nawijania szpulki.


Nawijanie nici na szpulkę w maszynie do szycia Elna 450eX
Zobacz jak nawijać nić na szpulkę w maszynie do szycia Elna 450eX

Po nawinięciu szpulki trzeba obciąć nić, a szpulownik przesunąć z powrotem w lewo. Teraz szpulkę należy umieścić w bębenku maszyny (istotne jest, żeby nić na szpulce rozwijała się w lewą stronę) zgodnie z instrukcją na płytce osłaniającej. Zanim z powrotem założysz płytkę osłaniającą szpulkę wyciągnij ok. 10 cm nici.

Czas wrócić z powrotem do dużej szpulki, która znajduje się na trzpieniu. Szpulka oczywiście zostaje na trzpieniu, ale nić trzeba poprowadzić do igły. Tutaj dużym ułatwieniem są podpowiedzi na obudowie maszyny. Wystarczy poprowadzić górną nić wg numeracji umieszczonej na obudowie maszyny, a kiedy nić będzie już na etapie przekładania przez oczko na ratunek przychodzi wbudowany nawlekacz.

Komputerowa maszyna do szycia Elna 450 experience - Jak nawlec maszynę?

Zanim użyjesz nawlekacza pamiętaj o tym, żeby igła była w najwyższej pozycji (tutaj posłuż się przyciskiem pozycjonowania igły). Jeżeli igła jest już w najwyższej pozycji wystarczy wcisnąć dźwignię nawlekacza, tak, żeby haczyk wszedł przez oczko igły, następnie poprowadzić nić wokół prowadnika i pod haczykiem. Teraz puść nawlekacz, a on za Ciebie przeciągnie nitkę przez igłę.

Komputerowa maszyna do szycia Elna 450 experience - wbudowany, manualny nawlekacz igły

Skoro górna nić jest już przygotowana, to można wrócić do dolnej nici, ponieważ trzeba ją jeszcze wyciągnąć. Wystarczy, że przytrzymasz górną nić lewą ręką, dwukrotnie naciśniesz przycisk podnoszenia/opuszczania igły i wyciągniesz pętelkę nici dolnej. Zarówno nici dolnej jak i górnej należy zostawić nadmiar 10 cm, dzięki temu możesz mieć pewność, że żadna z nici nie ucieknie podczas rozpoczęcia szycia.


Montaż szpulki dolnej w bębenku w maszynie do szycia Elna 450eX
Przygotowanie do szycia maszyny Elna 450eX

Maszyna jest już gotowa do pracy. Wystarczy tylko, że wybierzesz ścieg. Możesz jeszcze dostosować jego długość i szerokość, jeżeli chciał(a)byś, żeby np. zygzak był węższy i gęstszy. My szybko wymieniliśmy grubą nić (użyliśmy takiej, żeby na zdjęciach była dla Ciebie bardziej widoczna:) na standardową i wykonaliśmy kilka przeszyć próbnych, żeby lepiej zobrazować możliwości Elny 450 eXperience.

Maszyna już przygotowana i co dalej...

Elna 450 eXperience ma 30 programów ściegowych, które obejmują ściegi użytkowe, takie jak ściegi proste, zygzak, czy ścieg owerlokowy. To podstawowe, najczęściej używane programy, dzięki którym zrealizujesz większość swoich projektów. Bez problemu uszyjesz kosmetyczkę, bluzkę, zabawkę, czy organizer nad biurko. Półautomatyczne obszywanie dziurki z funkcją zapamiętywania ustawień sprawi, że bez problemu wykonasz kilka identycznych dziurek, np. do płaszcza. Natomiast wybierając ściegi dekoracyjne w piękny sposób możesz ozdobić koszulki, czy poszewki na poduszki, natomiast ściegi satynowe idealnie sprawdzą się jako efektowny dodatek na Twoich ubraniach.

Komputerowa maszyna do szycia Elna 450 experience - ściegi dostępne w maszynie

Chcemy, żeby nasza recenzja była dla Ciebie jak najbardziej wartościowa, dlatego postaramy się pokazać Tobie jak najlepiej możliwości tej maszyny i zrobimy to poprzez wykorzystanie różnych ściegów na różnych materiałach. Efekty naszej współpracy z maszyną możesz zobaczyć poniżej.

  • Szycie zaczęliśmy od ściegu elastycznego (program nr 06, stopka uniwersalna A). Ten wąski ścieg elastyczny został zaprojektowany do szycia i łączenia dzianin jako alternatywa do klasycznego ściegu prostego. Ścieg elastyczny współpracuje z materiałem i nie pęknie podczas rozciągania. Sprawdzi się kiedy np. będziesz szyć bluzkę z dzianiny lub bieliznę.


Szycie dzianin na maszynie do szycia Elna 450eX
Szycie dzianin maszyną Elna 450eX
  • Następnym ściegiem jest zygzak (program nr 07, stopka uniwersalna A), który jest jednym z najbardziej użytecznych i uniwersalnych ściegów. Może służyć do obrębiania, cerowania, aplikacji, a także do dekorowania. Za pomocą tego ściegu możesz chociażby naszyć aplikację, którą w niebanalny sposób ozdobisz poduszki, worek na różne skarby Twojego dziecka, czy kosmetyczkę.


Szycie ściegiem zygzak na maszynie Elna 450eX
Ścieg zygzak w maszynie do szycia Elna 450eX
  • Nie obyłoby się również bez ściegu owerlokowego (program nr 11, stopka uniwersalna A) używanego najczęściej do szycia materiałów, które mają tendencję do mocnego strzępienia się (tkaniny) oraz do zabezpieczania dzianin.
    Nasza rada: Podczas zabezpieczania krawędzi przed pruciem ściegiem owerlokowy polecamy szyć go minimalnie dalej od krawędzi materiału. Taki zabieg sprawi, że materiał na pewno się nie zroluje i nie pomarszczy podczas szycia. Po skończonym ściegu nadmiar możesz po prostu odciąć.


Ścieg owerlokowy w maszynie do szycia Elna 450eX
Ścieg owerlokowy w maszynie do szycia Elna 450eX

Zastosowanie stopki uniwersalnej przy ściegu owerlokowym jest jedną z możliwości. Oczywiście bardzo dobrą i nie można mieć tutaj żadnych zastrzeżeń, ale w przypadku szycia trudniejszych tkanin, czy dzianin warto rozważyć zakup stopki do ściegu owerlokowego, która pozwoli również na szycie przy krawędzi materiału. Stopkę do ściegu owerlokowego znajdziesz TUTAJ.

  • Chcemy Tobie zaprezentować również efekty, jakie daje ścieg muszelkowy (program nr 15, użyliśmy stopki do ściegów ozdobnych F, dzięki której efekt przeszycia będzie prezentował się doskonale). Możesz go wykorzystać szyjąc materiały dziane lub miękkie tkaniny. Tym dekoracyjnym ściegiem pięknie wykończysz rękawki bluzki albo brzegi obrusu. Z łatwością dodasz bardziej oryginalnego charakteru swoim projektom, które z pewnością będą się wyróżniać na tle rzeczy dostępnych w sieciówkach.


Ścieg dekoracyjny - muszelka w maszynie do szycia Elna 450eX
Ścieg ozdobny - muszelka w maszynie do szycia Elna 450eX
  • Świetnie przy dekorowaniu sprawdzą się również ściegi satynowe (programy nr 28/29/30, tutaj również polecamy użyć stopki do ściegów ozdobnych F), którymi ozdobisz odszyte już rzeczy, czy przyszyjesz aplikację dla jeszcze bardziej fantazyjnego efektu. Ściegi satynowe dadzą fantastyczne efekty na obrusach, jako wykończenie poszewek oraz pozwolą Tobie na ciekawe spersonalizowanie rzeczy codziennego użytku takich jak ręczniki kuchenne, czy podkładki na stół.


Ścieg dekoracyjny, satynowy w maszynie do szycia Elna 450eX
Ścieg dekoracyjny, satynowy w maszynie do szycia Elna 450eX
  • Czas na wspomniany już przez nas wcześniej wyjątkowy sposób obszywania dziurki (program nr 17, konieczne jest zastosowanie stopki do obszywania dziurek). Po półautomatycznym wykonaniu dziurki maszyna zapamięta parametry i będzie dalej szyła identyczne dziurki aż do zmiany programu ściegowego na inny.

Maszyna do szycia Elna 450 experience - półautomatyczne obszywanie dziurki

Nasza rada: Pamiętaj, że obszywając dziurkę na materiale elastycznym lub delikatnym warto użyć stabilizatora, np. fizeliny (włóknina z klejem). Fizeliną usztywnisz materiał, który dzięki temu zabiegowi nie powinien sprawić żadnego problemu podczas obszywania dziurki.

Zobacz jak szyje maszyna do szycia Elna 450eX


Co znajduje się w standardowym wyposażeniu maszyny?

W standardowym wyposażeniu oprócz instrukcji w języku polskim, rozrusznika nożnego i przewodu zasilającego znajdziesz dodatkowe akcesoria, dzięki którym będziesz mógł/mogła jeszcze lepiej korzystać z funkcji oferowanych w maszynie. Akcesoria widoczne na poniższym zdjęciu to:

  • Stopka uniwersalna
  • Stopka do zamków
  • Stopka do ściegów ozdobnych
  • Stopka do automatycznego obszywania dziurki
  • Zestaw igieł
  • 3 szt. szpulek
  • Trzpień na szpulkę
  • Dodatkowy pionowy trzpień na szpulkę.
    Dzięki dodatkowemu trzpieniu można szyć podwójną igłą oraz nawinąć szpulkę z dolną nicią bez potrzeby ściągania górnej nici i nawlekania jej ponownie.
  • 2 szt. blokady szpulki
  • Rozpruwacz
  • Wkrętak
  • Pędzelek do czyszczenia

Komputerowa maszyna do szycia Elna 450 experience - standardowe wyposażenie

Oprócz standardowego wyposażenia masz możliwość dokupienia opcjonalnych akcesoriów, które dobierzesz wedle swoich potrzeb i preferencji. Tak, aby cieszyć się szyciem maszyną spersonalizowaną do Twoich potrzeb. Przykładowo - dla osób, które oprócz podstawowego zamka chciałyby wszywać również zamek kryty, taki jaki jest np. w spódnicach, warto byłoby zastanowić się nad stopką do zamka krytego. Polecamy również stopkę do podwijania, to nasz faworyt biorąc pod uwagę głównie kryterium oszczędzania czasu. Warto również rozważyć zakup stopki do ściegu owerlokowego, o czym wspomnieliśmy we wcześniejszej części wpisu.

Dodatkowo zdecydowanie polecamy dokupienie igieł, bo może już wiesz, a może właśnie się tego dowiadujesz, ale różne materiały szyje się różnymi igłami. Do skór, stretchu, jeansu czy wełny produkuje się specjalne dedykowane igły. To dzięki takim drobnostkom ścieg wychodzi za każdym razem idealnie, więc warto o to za wczasu należycie zadbać.

Dla kogo polecamy maszynę Elna 450 eXperience?

Teraz pewnie zastanawiasz się, czy Elna 450 eXperience to maszyna dla Ciebie. Wiesz jakimi ściegami szyje i jak wygląda proces przygotowania jej do pracy, ale może nie do końca rozumiesz, jak interpretować te wszystkie informacje. Bo przecież skąd masz wiedzieć, czy wystarczy Ci 10 ściegów, 30, czy może 200. Śpieszymy z pomocą. Nam też zależy na tym, żebyś był/a zadowolona ze swojego wyboru, to dlatego przygotowaliśmy tę i inne recenzje.

Przechodząc jednak do konkretów - jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z szyciem to jest to idealna maszyna dla Ciebie. Bezawaryjna, solidna, przyjazna w obsłudze i przede wszystkim funkcjonalna. Spełni wszystkie wymagania hobbysty i wybaczy ewentualne błędy.

Wracając do ściegów Elna 450 eXperience zawiera wszystkie niezbędne programy ściegowe potrzebne do uszycia większości projektów. Ściegów użytkowych takich jak np. ścieg prosty, czy zygzak na pewno będziesz używać najczęściej, ponieważ podstawowe projekty szyje się właśnie nimi. Mowa oczywiście o wszelkiego rodzaju poszewkach, obrusach, zasłonach, płóciennych torbach, czy o skracaniu spodni. Najprawdopodobniej po jakimś czasie zauważysz, że możesz już trochę bardziej urozmaicić swoje projekty i wtedy zaczniesz zgłębiać wszystkie ściegi ozdobne np. satynowe, aby później zgrabnie łączyć je z rozmaitymi pomysłami.
Jeżeli podczas szycia zdarzy Ci się chwila roztargnienia i zapomnisz o wyłączeniu maszyny to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - Elna 450 eXperience wyłączy się automatycznie po 7 godzinach.

Mamy nadzieję, że nasza recenzja dała odpowiedzi na wszystkie pytania, które mogą się nasunąć przy wyborze odpowiedniej maszyny!

Jeśli jednak jakiś temat, zagadnienie jest dla Ciebie szczególnie ciekawe - napisz o tym w komentarzu!

KOMENTARZE