Maszyna Elna Lotus 2, czyli powrót legendy

Komputerowa maszyna do szycia Elna Lotus 2 i maszyna do szycia Elna Lotus

W 1968 roku pojawiła się na rynku Elna Lotus i stała się ikoną szwajcarskiej marki. W idealny sposób odzwierciedlała ducha tamtych czasów: wyrażała wolność, nowoczesność i dawała energię do działania. Pół wieku po tamtym debiucie Elna zaprezentowała model Lotus 2. To nowe wcielenie maszyny, która sprzedała się w rekordowej liczbie ponad miliona egzemplarzy i jako przykład doskonałego designu trafiła do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Nowy Lotus w wielu aspektach nawiązuje do swojego wspaniałego pierwowzoru.

Komputerowa maszyna do szycia Elna Lotus 2

"Ma być miły dla oka i prosty w obsłudze" - tak przepis na idealny przedmiot codziennego użytku definiował Raymond Lewy. Wybitny amerykański stylista, jeden z ojców nowoczesnego wzornictwa, zaprojektował w latach 60. XX wieku maszynę Elna Lotus. Była inna niż wszystkie maszyny znane wówczas na świecie - niewielkich, kompaktowych rozmiarów, a więc łatwa do przenoszenia; z unikatową obudową, która rozkładała się niczym płatki kwiatu lotosu i tworzyła wygodną przestrzeń do szycia. Elna Lotus wyglądała awangardowo, ale przede wszystkim szyła perfekcyjnie, na dodatek z dużą prędkością. Przez lata zyskała ogromną popularność, znalazła ponad milion nabywców i stała się legendą. Jest uważana za najbardziej charakterystyczny i najlepiej rozpoznawalny model maszyny do szycia w historii.

Tak jak producenci samochodów Volkswagen "Garbus" czy Mini Cooper postanowili wyprodukować współczesne wersje swoich ikon motoryzacji, tak też firma Elna sięgnęła po nowe wcielenie Lotusa. Z taśm produkcyjnych zeszła Elna Lotus 2 i, tak jak poprzedniczka sprzed pół wieku, wyróżnia się w ofercie wielofunkcyjnych maszyn do szycia.
Jej niebanalny wygląd rzuca się w oczy od razu. Przy złożonej obudowie Elna Lotus 2 jest ukryta niczym w walizce. Ma do tego chowaną rączkę, więc można maszynę przenosić w wygodny i całkowicie bezpieczny sposób. Dla osób mobilnych to fantastyczne rozwiązanie! Tym bardziej, że rozłożenie maszyny i rozpoczęcie szycia to kwestia kilku chwil. Wystarczy przesunąć suwak na obudowie, a rozłoży się ona płynnie, tworząc komfortowe stanowisko do szycia. Kolejnym ruchem trzeba wysunąć szpulkę z nicią ze sprytnego schowka (nie ma więc konieczności nawlekania maszyny), uruchomić Elnę Lotus 2 i po prostu zacząć na niej szyć.

Komputerowa maszyna do szycia Elna Lotus 2 - schowek na akcesoria, panel dotykowy, wykaz ściegów, chowany trzpień szpulki

Zgodnie z zasadą, że maszyna ma nie tylko cieszyć oko, ale też być przyjazna w obsłudze, nowy Lotus 2 nie sprawia żadnych problemów. Wybór potrzebnego ściegu (jest ich okrągłe 100) odbywa się intuicyjnie, podobnie jak ustawienie jego długości i szerokości. Wszystkie te parametry są natychmiast widoczne na wyświetlaczu LCD. Znajdziesz tam także podpowiedź dotyczącą stopki, której należy użyć do wybranego ściegu. Obsługa Elny Lotus 2 jest tak łatwa i wygodna, że z powodzeniem mogą na niej szyć nawet osoby bez wprawy. Z drugiej strony bogactwo ściegów, liczne udogodnienia (m.in. dotykowy ekran z klawiaturą numeryczną, znany z maszyn z wyższego segmentu), bardzo solidna i trwała konstrukcja oraz, co chyba najważniejsze, znakomita jakość ściegów - to wszystko cechy, dzięki którym nowy Lotus z pewnością zadowoli również pasjonatów szycia z dużym doświadczeniem i sporymi oczekiwaniami wobec maszyny.

Elna Lotus 2 poradzi sobie z większością zadań krawieckich, a do tego wygląda inaczej niż wszystkie maszyny do szycia dostępne na rynku. Jeśli więc cenisz sobie oryginalność rzeczy, które tworzysz na maszynie, z pewnością docenisz również to, że mogą one powstawać na tak wyjątkowym modelu, jakim jest współczesne wcielenie kultowej Elny Lotus.

MASZYNA ELNA LOTUS 2 TO:

 • 100 programów ściegowych
 • 7 rodzajów automatycznego obszycia dziurki
 • składana obudowa
 • ekran LCD
 • dotykowy panel z klawiaturą numeryczną
 • dwa schowki na akcesoria
 • dwie lampki LED
 • trzpień szpulki chowany w obudowie
 • wolne ramię
 • automatyczne pozycjonowanie igły: góra/dół
 • automatyczne ryglowanie ściegu
 • automatyczne obcinanie nici

Zobacz pełny opis i więcej zdjęć